Systemy fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne (systemy PV) określane również jako baterie słoneczne, moduły słoneczne czy panele słoneczne służą do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Pojedynczy moduł fotowoltaiczny składa się najczęściej z wielu ogniw słonecznych. Instalacje fotowoltaiczne działają w oparciu o efekt fotowoltaiczny powstający dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego w budowie pojedynczego ogniwa PV.

Budowane przez nas instalacje fotowoltaiczne mogą występować w dwóch konfiguracjach- jako systemy przyłączone do sieci (on-grid) gdzie całość lub część produkowanej energii elektrycznej jest sprzedawana do lokalnej sieci energetycznej:

Systemy fotowoltaiczne przyłączone do sieci (on-grid)

Sposób działania systemu przyłączonego do sieci czyli przepływu energii elektrycznej w takim systemie prezentuje   poniższa animacja (kliknij obrazek)

      źródło: www.sma.de

Kolejnym rodzajem konfiguracji instalacji PV są systemy wyspowe nie przyłączone do lokalnych sieci energetycznych (off-grid), w których energia wykorzystywana jest na potrzeby własne obiektu. W tego typu systemach występuje konieczność stosowania baterii akumulatorów (najczęściej żelowych) do gromadzenia energii wykorzystywanej kiedy promieniowanie słoneczne jest niewystarczające bądź nie występuje:

Systemy fotowoltaiczne autonomiczne (off-grid)

 

W zależności od miejsca usytuowania modułów możemy wyróżnić instalacje dachowe, fasadowe oraz naziemne. Oferowane systemy mogą różnić się technologią wykonania modułów (monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe) a także wielkością mocy modułów.

 

Fotowoltaika Poznań – pewna inwestycja w przyszłość.